Zeytin Nasıl Kurulur ?

 • Mutfak Teyze
  Ekleyen:
  12345
  Zeytin Nasıl Kurulur ?
  zeytin kurması
  Kış hazırlıklarına devam 😀 Yeşil zeytin zamanı da gelmişken zeytinimizi de salamura yapıp kış için hazırlayalım.
  Malzemeler:
  5 kilo yeşil zeytin
  1 su bardağı kaya tuzu
  3 adet limon
  su.
  Hazırlanışı: Zeytinleri ilk önce soğuk suyla yıkayalım. Yıkadığımız zeytinleri bir bışak yardımıyla çizelim ya da tokmak yardımıyla kıralım. Kırdığımız zeytinlerimizi salamura yapacağımız bidona ara ara dilimlenmiş limon da koyarak dolduralım. Üzerine tuzu döküp üzrinden iki parmak eksik kalacak şekilde su dolduralım. Bidonun ağzını kapatıp hafif sallayalım. Zeytinimiz hazır. Güneş görmeyecek serin bir yerde muhafaza edelim. Yaklaşık 20 gün sonra suyunu döküp daha az tuzlu su yapıp tekrar saklayalım. 10 gün sonra yine aynı işlemi yapalım. Ve her defasında tuzu azaltalım. Zeytinimiz tatlılaşınca yenilebilir. Afiyet olsun.
  M.T.’nin Dokunuşu: Zeytinimizin suyunu ne kadar sık değiştirirsek o kadar çabuk tatlılaşır. Zeytini sabah kahvaltıya üzerine yağ, pulbiber ve limonla servis yapmanızı öneririm :)
  Malzemeler
  Yapılışı
  loading...
8 yorum yapılmış. Bir yorumda sen yap!
 • yeşil zeytin kuruyoruz ama bir süre sonra erimeye başlıyor…..çok yumşamamazı için ne yapmalıyız?

 • mutfak teyze

  Merhaba Söz 😉 yeşil zeytin kurarken içerisine limon toxu atmanı tavsiye ederim… Bir de belki batıl bir inanç diyebilirsin ama ben buna inanıyorum.. eğer regl döneminde turşu, zeytin, yaprak, reçel vs.. yaparsan çok çabuk bozuluyor… Rahmetli babaannem hep söylerdi.. bir gün denedim doğruymuş.. bunun da etkisi olduğunu söyler eskiler 😉 Bir de sıcakta durduğu zaman çok çabuk gevşer ve bozulur.. Bunlar dikkat edersen iyi bir sonuç alabilirsin… Güneşten uzak ve serin ortam kışlık hazırlıklar için ideal 😉

 • efendim önerilerinize teşekkürler.
  çok makbule geçti.selam ve sevgiler.

 • mutfak teyze

  nigarcığım memnun kalmana sevindim :) sevgilerimle…

 • merhaba ben pazardan yeşil zeytin aldım onları dildim. ve su da beklettim yarısı sarardı yarısı hala yeşil ve ıslatalı 2 hafta oldu suyunu 3 kere değiştirdim ne yapmalıyım?

 • mutfak teyze

  merhaba özlem.. eğer kışlık için yapacaksan suyun içerisine iri tuz atıp karıştır. kıvamını anlamak için içerisine yumurtayı kouyp suyun üzerine ne kadar çıkıp çıkmadığına bak. suyun üzerine yumurta bir lira büyüklüğü kadar çıkarsa kışlık salamura için kıvam elde edilmiş olur. ama hemen tüketeceksen, bir kaç kez daha aynı sıklıkta suyunu değiştirip yenilebilecek tadı alınca damak tadına göre tuz ilave edip suda bekletip istediğin zaman tüketebilirsin. umarım yeterince yardımcı olabilmişimdir.. sevgilerimle…

 • bende her sene kuruyorum. inşallah kasım ayında yaparım. hayırlısı ile yemek nasip olsun. ellerinize sağlık

 • hergün suyunu değiştirerek 5-6 gün sonunda zeytin tatlanır.Tuzunu atıp bidonu sallayın bir günde böyle kalsın buda sert kalmasını sağlar sonra suyla doldurup yemek çin hazır olur.