Süs Biberi Turşusu Nasıl Yapılır ?

 
Kışa hazırlıklar harıl harıl devam ederken ben de süs biberi turşusu yapayım dedim. Hamileliğimin testlerden evvel aşırı derecede süs biberi turşusu çekmesiyle anlaşılmış olması ve bu turşu aşkının hala devam ediyor olması da evde ciddi bir manada turşu stoğu yapmama neden olmadı değil 🙂 Kısırdan tutunda köfte, domatesli bulgur pilavı vs hemen hemen bütün yemeklerin yanında olmazsa olmaz gibi bişeydir turşu. 
Malzemeler:
yarım kilo süs biberi
3 baş sarmısak
iri tuz,
2 su bardağı su,
sirke
Yarım yemek kaşığı limon tozu
Hazırlanışı: Süsbiberlerini yıkayıp, sap kısımlarını koparalım ve bıçak yardımıyla uç kısımlarından hafif çizip içine su alacak şekilde kesik yapalım. Sarmısakları soyup turşumuzu kuracağımız cam kavanoz ya da bidnun en altına biraz sarmısak atalım. biraz süs biberi biraz sarmısak şeklinde kat kat bütün kavanozu dolduralım. 2 su bardağı suya iri tuzdan atıp tuzlu bir su yapalım. Bunu yaparken suyun yeterince tuzlu olup olmadığını anlamak için yumurta ayarı yapalım. Yani tuzlu su karışımının içerisine bir yumurtayı koyalım ve yumurta suyun üzerine bir madeni para büyüklüğünde çıkacak şekilde görünüyorsa ayarımız olmuş demektir. Bu kıvamı bulana kadar tuz ilave edicez. Hazırladığımız yumurta ayarının yarısını kavanoza dökelim. Limon tozunu da kavanoza döküp tuzlu suyun geri kalanını da kavanoza dökelim. Geri kalan kısmını da sirke ile dolduralım. Ve kapağını kapatıp serin ve güneş görmeyen bir yerde 10 gün kadar turşumuzun olgunlaşmasını bekleyelim. Afiyet olsun.
M.T.’nin Dokunuşu: Eğer turşunuz daha uzun süre bozulmadan kalsın isterseniz tuz miktarını arttırarak bunu sağlayabilirsiniz. Sirke tadını sevmiyorsanız sirke miktarını azaltıp su miktarını arttırabilirsiniz. Bu ölçüler 3 litrelik bir kavanoz için ideal oluyor. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir