Püf Noktaları

Bu sayfanın yokluğuyla sizi daha fazla üzmek istemedim ve işte karşınızdayım… Eminim ki birçok kadının ve hatta erkeğin ilk yardım çantası haline gelecek  PÜF noktaları sayfam 🙂 ( Tabi sizlerin göstereceği ilgiyle ) Duyanlar duymayanlara duyursun: Sahibinden satlık püf noktaları burdaaaa! 🙂
– En iyi yemek dibi kalın ve düz tencerede pişer. Çünkü tencerenin dibi kalın olursa, yemeğin dibi hemen tutmaz ve daha iyi pişer.
– En sağlıklı tencereler, kalaylanmış bakır tencere, çelik ve toprak tencerelerdir.
– Alüminyum kaplarda yumurta kaynatırken, kaynayan suyun içine 1 yemek kaşığı sirke koyarsanız, kabın kararmasını önlemiş olursunuz.
– Alüminyum kaplar aşırı hassastır. Bu tencereleri ani ısı değişikliğinden korumalıyız.
– Buzdolabını temizlemek için, 1 fincan karbonatı 3 litre su ile karıştırın.
– Buzdolabındaki nemi almak için, dolaba içi tuz dolu bir kap koyun.
– Buzdolabındaki kötü kokuları engellemenin en iyi yolu, dolaba bir kase ağzı açık olarak süt koymaktır.
-Aynı ölçülerdeki cam ya da çelik mutfak eşyalarını birbirinden ayırmanın en kolay yolu, bir süre buzdolabında bekletmektir.
– Sıkışan ve birbirinden ayrılmayan tencereleri ayırmak için, dıştaki tencereyi ateşe koyup, içteki tencereye de su doldurun. Bu yöntemle, tencereleriniz  birbirinden kolayca ayrılır.
-Emaye tencerede süt kaynatmak isterseniz, sütü koymadan önce soğuk suyla çalkalayın. Böylece dibinin tutmasını önlemiş olursunuz.
-Alüminyum tencerenin içi kararırsa, içine limonlu su koyarak 15 dakika kaynatın. Limon ve greyfurt kabuğu da aynı işe yarar.