loading...

Nane Nasıl Kurutulur ?

Anasayfa » Tarifler » Kışa Hazırlık » Nane Nasıl Kurutulur ?
nane_kurutma
Eveeet artık bu kışa hazırlıklarını hızlandırmak gerek di mi? Yarım kalan hazırlıklara son hızla devam ediyoruz 🙂 Naneyi hemen hemen herkes kullanır. Kışın hafif bir soğuk algınlığında çay gibi demlenip içilir. Yemeklerimizi salatalarımız tatlandırır.
Malzemeler:
yaklaşık 4-5 bağ taze nane.
Kurutuluşu : Nanelerimizi iyice yıkayıp kuruluyoruz. Temiz bir bezin üzerine seyre seyrek seriyoruz. Güneş görmeyecek serin ve kuru bir yerde tahmini 10 gün kuurutuyoruz. 11. gün ise güneşe çıkarıp güneşte akşama kadar bekletip, iyice kurutuyoruz. Kuruyan nanelerimizi elimizle ya da kuruttuğumuz sofranın arasında ufalıyoruz. Saplarını ayırıyoruz ama atmıyoruz. Saplarını ayrı bir kavanozda bekletip grip soğuk algınlığı için kaynatıp içmede kullanabiliriz. Nanelerin saplarını ayırıp yapraklarını ufaladıktan sonra temiz ve kuru kavanozlara koyup saklayalım. Naneyi bir diğer şekil kurutma da bağlarını bozmadan güneş görmeyecek, serin ve kuru bir yerde asılı olarak kurutmaktır. Bir ip üzerine bağları asıp o şekilde günlerce bekleterek kurutabilirsiniz de. Güneş görürse eğer, nanelerinizin rengi daha siyah bir renk alır; bu da çok hoş olmaz. Ayrıca çok fazla bir koku vermez.
M.T.’nin Dokunuşu: Kuru naneyi nelerde kullanabiliriz ? Çorbaların üzerine sos yapmak için, yemeklerimize, salatalarımıza tat ve reha katması için, soğuk algınlığı ve gripte çay olarak demlenip kullanılır..
İlgili Terimler : ,
loading...

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

neciva

01 Eylül 2012 - 09:42

yeni denediğim nane kurutma şeklini sizlerle paylaşmak istedim naneyi yıkadım yapraklarını ayırdım bir kap içine koyarak buzdolabında kuruttum rengi hiç bozulmuyor denemenizi tavsiye ederim

Bumerang - Yazarkafe

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Günün Tarifi

Günün Tarifi
Sebzeli Tavuklu Kağıt Kebabı

Sebzeli Tavuklu Kağıt Kebabı Ekleyen : Mutfak Teyze