Kuzu Küşleme Tarifi

Gaziantep mutfağının küşleme kebabını eminim ki duymayanınız yoktur. Etin en güzel yerinden yapılan bonfile, Antep mutağının kendine has baharatları ve sosuyla tadı damağınızdan uzuun bir müddet kaybolmayacak bir  tat bırakan enfes kebaba nasıl dönüşüyor anlayamıyorsunuz. Aslında imkan olacak aklınıza düştükçe çıkıp yerinde ustasının elinden tadacaksınız. Ama imkanı olmayanlar da mahrum kalmamak için bu tarifi uygulayabilir bence..
 
Malzemeler:
Kişi başına 2 kuzu bonfile (fileto olarak hazırlanmış)
Sosu için:
Sosu da yine bonfile sayısı arttıkça miktar artarak yapılacak
1 tatlı kaşığı pul biber
1 adet salçalık kırmızı biber
1 tatlı kaşığı kekik
1 yemek kaşığı yoğurt
1 adet domates
1 yemek kaşığı zeytinyağı
tuz
 
Hazırlanışı: Sinirleri alınmış bonfile etimizi fileto olarak kasabımızda hazırlatabiliriz. Bonfile kusunun sırt kısmından yapılmış olacak. Sinirsiz ve yağsız. Bir taraftan da sosumuzu hazırlamaya başlayalım. Robotta domates ve biberimizi iyice doğrayalım. Ya da rendeden de geçirebilirsiniz. Domates ve biberi robottan geçirdikten sonra bir kaba alalım ve diğer baharatlarımızı ekleyip karıştıralım. Kuzu etimizi bu sosun içerisine alalım ve etin iyice sosla bulanmasını sağlayalım. Etimizi sosun içerisinde vaktiniz varsa 1 saat kadar dinlendirelim. Eğer vaktiniz yoksa 10 dakika bile olsa beklemesinde sosla etin buluşmasında fayda var. Etmizi marine ederken yanında servis edeceğiniz malzemeleri ızgarada pişirebilirsiniz. Elektrikli ya da ateş üzerinde iyice ısınmış olan ızgaramıza yeterince sos da beklemiş olan kuzu etimizi alalım. 10 dakika kadar iki tarafı da iyice kızaracak şekilde etimizi pişirelim. Pişirdiğimiz eti lavaş ekmeklerin arasında servis edelim. Afiyet olsun.
 
M.T.’nin Dokunuşu: Kuzu Küşleme Kebabımızı servis ederken yanına közlenmiş domates, közlenmiş biber de koyabilirisiniz. Ve olmazsa olmaz kebap salatalarından acılı ezme salata, babagannuş, soğan piyaz da yapıp sofranızı daha da şenlendirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir