Közlenmiş Patlıcan Konservesi

közpatlıcan

Kışa Hazırlık

12 Eylül 2012

ekledi.

11 yorum yazıldı

51473 kez incelendi.

 
Eylül ayının ortalarına yaklaşırken son kış hazırlıklarını da yapalım. Közlenmiş kırmızı biber konservesi, kışlık domates sosu, közlenmiş patlıcan konservesi, reçel, turşu, kurutma, tarhana  yapma vs. Her ne kadar marketlerde artık hepsini bulabiliyor olsak da kendi yaptığımız her zaman bir başka oluyor. Adana Osmaniye taraflarında közlenmiş patlıcan konservesi çok fazla yapılan bir kış hazırlığı değildir aslında. Ama doğu tarafında meğersem biber salçası çıkarmak kadar gerekli ve önemli bir kış hazırlığıymış. Diyarbakır’da şu sıralar hemen hemen her evin bahçesinden bir duman yükseliyor. Patlıcan közleme işlemi son hız devam ediyor. Ehh ben geri kalır mıyım 😉 Hemen bir iki kavanoz da kendime yapayım dedim.
 
Malzemeler:
3 ya da 4 kilo patlıcan (aslında siz ne kadar isterseniz o kadar alın)
2 baş sarmısak
iri tuz (kaya tuzu)
zeytin yağı
yarım kiloluk veya birer kiloluk cam kavanoz
 
Hazırlanışı: Patlıcanlarımızı eğer ateş yakma imkanımız varsa ateşte közleyelim. Yoksa da sorun değil ocakta veya fırında da soldurmanız mümkün. Soldurduğumuz patlıcanları soyalım. Sap kısımlarını keselim. İster küçük küçük doğrayıp ister de tüm tüm bir kaba alalım. Sarmısağı soyalım ve biraz tuz ile iyice ezelim. Ezdiğimiz sarmısakları patlıcanların üzerine ekleyip iyice patlıcanları ve sarmısakları harmanlayalım. Bu işlemi yapmadan evvel tuz ihtiyacına göre biraz daha tuz ilave edelim. Kavanozların üzerinden 1.5 parmak eksik kalacak şekilde patlıcanları kavanozlara dolduralım. Eksik kalan kısmını zeytinyağı ile doldurup kavanozların kapaklarını sıkı sıkı kapatalım. Bir tencereye su koyup kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısalım ve kavanozu ters çevirip bu suyun içerisinde 10 dakika kadar bekletelim. Bu şekilde kavanozumuzun kapağının iyice kapanmasını sağlamış oluyoruz. Sudan çıkardıktan sonra yine ters bir şekilde  soğumaya bırkalım. Soğuduktan sonra uygun bir yerde saklayabiliriz. Afiyet olsun.
 
M.T.’nin Dokunuşu: Kavanozu ters çevirip suda kapağın sıkışmasını beklerken eğer sızıyorsa kavanozu çıkarıp yeni bir kapak kapatıp tekrar suya koyalım.  Dilerseniz bu konserveyi yaparken sarmısak eklemeyebilirsiniz. Közelnmiş patlıcanımızı saklamanın bir diğer yöntemi de hiç bir ek malzeme kullanmadan sadece közlenmiş patlıcanları bie buzdolabı poşetine koyup poşetin ağzını bağlayıp derin dondurucuda saklamak. 

Etiketler: , , , , , , , ,

Bu yazı için 11 yorum yapıldı:

 1. mazes diyor ki:

  konsrevesini hiç yapmadım,difrizi kullanıyorum,aklımda olacak ,ellerine sağılık canım.

 2. S.Ella diyor ki:

  ”Patlıcan konservelerinde çok dikkatli olalım. Zira, diğer konservelerde bozukluk kokudan-görünüşten anlaşılabilir ama patlıcanda bu anlaşılmaz ve çok zehirleyicidir.”
  diye de ben ekleyeyim 🙂

 3. mutfak teyze mutfak teyze diyor ki:

  Ellacığım çok güzel bir dipnot oldu benim de gözümden kaçmıştı 🙂 teşekkürler canım..

 4. fatih diyor ki:

  Ben yapıyorum fakat posete yapıyordum pek lezzetli olmadı sanki.kavanozda deniyeceğim.ama patlıcanı közlediğim de cok su salıyor.siz bu suyu nasıl yapıyorsunuz.atıyormusunuz yoksa suyu ile beraber mi kavonozluyorsunuz.
  Kolay gelsin

 5. mutfak teyze mutfak teyze diyor ki:

  Merhaba Fatih bey. Patlıcanı bekletirseniz közlendikten sonra çok sulanır o yüzden oldukça hızlı bir şekilde temizleyip konserve yaplıması gerek ama sulanırsa da suyunu tabi ki konserveye dahil etmeyiniz… saygılar…

 6. ebrar diyor ki:

  çok yardımcı oldu teşekkürler özellikle de annem için 😀 😀 😀 😀

 7. mutfak teyze mutfak teyze diyor ki:

  Rica ederim 🙂

 8. gkc diyor ki:

  geçen yıl bu tarife göre yapmıştım konserveyi, garip bir koku oldu tüp kokusu gibi. balkonda havalandırıp sonra ali nazik vs de kullandım acaba sarısağı ezmemek mi gerekiyor, aynı sıkıntıyı yaşayan başkası oldu mu

 9. mutfak teyze mutfak teyze diyor ki:

  Merhaba ben her sene aynı şekilde yaparım ama şimdiye kadar koku hiç olmadı. kavanozunuzun kapağı hava almış olabilir mi acaba ? bazen kapa hava aldığından koku ekşime vs gibi durumlar sözkonusu olabiliyor…

 10. ESRA diyor ki:

  Merhabalar.patlıcanların kabugunu tamamen soyduktan sonra fırınlasak olmaz mı?ateşte olmadığı sürece kabuk önden soyulması mantıklı geliyor hem daha hızlı konservelenir sanki ?

 11. tazesi kadar tadı güzel olur mu acaba.

Yorum Yaz

SEO optimize başlığı </ title> </body></html>