Kalem Böreği

Aslında bildiğiniz, bildiğimiz klasik yılların sigara böreği.. Derseniz ki neden kalem böreği yazdın peki ? Birçoğunuz haberlerde günlerce duymuştur bu konunun tartışmasını. Sigaraya özendiric oluyor gerekçesiyle sigara böreğinin adı kalem böreği olarak değiştirildi. Hem tarifi yenilemek adına hem de bir kez de ben bu konuya değinmiş olmak için yeniden yazmak istedim. Diğer tarifimizi Bekarus vermişti bu da benden olsun 😉
Malzemeler:
3 adet yufka
250 gram peynir ya da lor
yarım demet maydanoz
pulbiber
Kızartmak için sıvıyağ
Hazırlanışı: Yufkalarımızı üçgen üçgen keselim. Maydanozu incecik kıyıp peynirle karıştıralım. Pul biber de ilave edip yufkamızın geniş kısmına sarma saracak gibi çizgi şeklinde yayalım ve uç kısımlarını içe büküp hafif sıkı olarak saralım. uç kısmını açılmaması için suya batırabilirsiniz. Bütün yufkamızı bu şekilde yapalım. Kızdırdığımız yağda 3- 5 dakika kızartıp kağıt havlu serdiğimiz servis tabağına alalım. Biraz soğuyunca servis edebiliriz. Afiyet olsun.
M.T.’nin Dokunuşu: Kalem böreğinizi dilerseniz yapıp buzdolabında saklayabilir ve ani bir misafiriniz geldiğinde çıkarıp kızartabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir