Kalem Böreği

 • Mutfak Teyze
  Ekleyen:
  12345
  Kalem Böreği
  Aslında bildiğiniz, bildiğimiz klasik yılların sigara böreği.. Derseniz ki neden kalem böreği yazdın peki ? Birçoğunuz haberlerde günlerce duymuştur bu konunun tartışmasını. Sigaraya özendiric oluyor gerekçesiyle sigara böreğinin adı kalem böreği olarak değiştirildi. Hem tarifi yenilemek adına hem de bir kez de ben bu konuya değinmiş olmak için yeniden yazmak istedim. Diğer tarifimizi Bekarus vermişti bu da benden olsun 😉
  Malzemeler:
  3 adet yufka
  250 gram peynir ya da lor
  yarım demet maydanoz
  pulbiber
  Kızartmak için sıvıyağ
  Hazırlanışı: Yufkalarımızı üçgen üçgen keselim. Maydanozu incecik kıyıp peynirle karıştıralım. Pul biber de ilave edip yufkamızın geniş kısmına sarma saracak gibi çizgi şeklinde yayalım ve uç kısımlarını içe büküp hafif sıkı olarak saralım. uç kısmını açılmaması için suya batırabilirsiniz. Bütün yufkamızı bu şekilde yapalım. Kızdırdığımız yağda 3- 5 dakika kızartıp kağıt havlu serdiğimiz servis tabağına alalım. Biraz soğuyunca servis edebiliriz. Afiyet olsun.
  M.T.’nin Dokunuşu: Kalem böreğinizi dilerseniz yapıp buzdolabında saklayabilir ve ani bir misafiriniz geldiğinde çıkarıp kızartabilirsiniz. 
  Malzemeler
  Yapılışı
  loading...