Fellah (Arap) Köftesi

fellah salata

Fellah köftesi, Arap köftesi, Kürt köftesi, Zeyitli köfte, Sarmısaklı köfte…. Bunlar benim bildiklerim. Yani bu köftenin daha bir çok ismi var. Ben bu köfteyle hayatımın en güzel 15 yılını geçirdiğim Antakya – İskenderun’da tanıştım. Antakya yemek kültürü oldukça geniş bir memleket. Orada yaşadığım süre içerisinde de ben de kendimce öğrendim bişeyler. Ve bunları da zamanla paylaşacığım burdan sizlerle. İşte bayıla bayıla yediğim ve zevkle yaptığım bir yemek: Fellah Köftesi…

Malzemeler
1 kilo ince bulgur
2 yemek kaşığı un
1 yumurta
1 yemek kaşığı biber salçası
tuz
Sosu için: 1 adet büyük boy domates, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 5 diş sarmısak, 1 tatlı kaşığı biber salçası, tuz.
Hazırlanışı: Bulgurumuzu geniş bir sinide soğuk suyla yumuşayana kadar yoğuruyoruz. Bulgur yumuşamaya başlayınca tuz, yumurta ve salçayı da katıp iyice yoğuruyoruz. En son unumuzu katıp kıvamına getirmek için tekrar yuğurup biraz dinlenmeye bırakıyoruz. 10 dakika bekletip, hazırladığımız hamurdan küçük parçalar kopararak iki avucumuzun ortasında yuvarlayıp, işaret parmağımızla hafif bastırarak şekil veriyoruz. Hamurumuz bitene kadar bu işleme devam ediyoruz. Bir tencereye 1 litreden fazlaca sıcak su koyup kaynatalım. Kaynayan suyun içerisine köftelerimiziKöftemiz servise hazır. Afiyet olsun. atıp haşlayalım. Haşlanan köfteleri geniş bir kaba alıp yayarak biraz soğutalım. Sosumuzu domatesleri rendeleyip sarmısak salça, tuz ve yağla ocakta birazpişrelim. Köftelerimiz servis yapacağımız tabağa alıp, üzerine hazırladığımız domates sosunu ekleyelim.
M.T.’nin Dokunuşu: Köfteyi haşladığımız suya kaynamaya başlayınca çok az limon tozu atalım ki köftelerimiz dağılmasın. Yanına ayran, salata yapılıp servis edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir